OFICIÁLNÍ VYJÁDŘENÍ SVOBODY ZVÍŘAT K LEAPING BUNNY A TESTOVÁNÍ SLOŽEK POŽADOVANÉM LEGISLATIVOU

Téměř všechno na světě bylo někdy testováno na zvířatech. Bohužel se to děje i dnes a testují se i látky, které se používají výhradně v kosmetice. Evropská agentura pro chemické látky nutí stále více výrobců (a distributorů), aby buď zadávali testování na zvířatech, nebo se na něm v rostoucí míře podíleli. Pokud nedojde k žádným významným změnám ve způsobu, jakým Komise přezkoumává právní předpisy REACH, zdá se, že se tento počet ještě zvýší. Dodavatelé surovin často nemají možnost se těmto testům vyhnout (i když mnozí z nich hledají způsoby, jak to udělat, a s podporou organizace Cruelty Free Europe se tyto možnosti objevují).

Neexistuje žádný lepší celosvětový standard pro výrobky bez krutosti než Leaping Bunny – nejen že má přísná kritéria (co nejpřísnější, ale zároveň taková, aby měla účinek a byla pro průmysl dosažitelná, jinak by z programu nevzešlo nic dobrého). Leaping Bunny prověřuje každý test na zvířatech, který by mohl ovlivnit produkty dané značky. Díky tomu jsou dodavatelé transparentní ohledně důvodu případných testů a Leaping Bunny jich tak může co nejvíce odvrátit.

Bohužel v zemích, kde je složka již zavedená na trh a úřady na ni požadují testování na zvířatech, se často dá udělat jen velmi málo. Dostali jsme se do fáze, kdy se ani jedna kosmetická společnost nemůže vyhnout všem testům surovin po uvedení na trh, které jsou v EU a i celosvětově vynucovány na již používaných surovinách.

Svoboda Zvířat i Cruelty Free International se proti tomu snaží bojovat. I proto vznikla občanská iniciativa zapokusybezzvirat.cz.

Svoboda zvířat, ani Cruelty Free Europe tyto skutečnosti nijak netají. Uvádíme je mimo jiné na webových stránkách https://www.netestovanonazviratech.cz/faq/.