Časté otázky a odpovědi pro výrobce

Výrobci kosmetiky a čistících prostředků pro domácnost z celého světa se shodují, že nyní nastal čas společně jednou provždy ukončit testování na zvířatech. A my naprosto souhlasíme. A nejde pouze o názor firem. Spotřebitelé po celém světě mají jasno – chtějí žít eticky, a svými nákupy utvářet svět “bez krutosti”.

Leaping Bunny může vaší společnosti prokazatelně přinést nové obchodní příležitosti. Spotřebitelé všech generací stále více vyhledávají výrobky „bez krutosti“ a s certifikací LB získá vaše firma zvýšení dosahu a prodeje, a zároveň posílí etický image vaší firmy.

Standard Leaping Bunny je nejjasnějším a nejjednoznačnějším krokem, který může společnost v této oblasti učinit. Leaping Bunny je mezinárodně uznávaná licence pro kosmetiku a úklidové prostředky pro domácnost bez krutosti. Společnosti Leaping Bunny mohou zaručit, že jejich dodavatelské řetězce splňují přísná kritéria, a jsou pravidelně prověřovány nezávislými audity. Leaping Bunny poskytuje zákazníkům tu nejvyšší záruku, která prokáže důvěryhodnost, transparentnost a skutečný závazek k ukončení testování na zvířatech.

A v neposlední řadě máme vysoce zkušený tým, který je Vám plně k dispozici. Společnostem jsme schopni nabídnout podporu v právních, regulačních, technických a vědeckých otázkách týkajících se testování na zvířatech.

Ano, Leaping Bunny lze integrovat do jakéhokoli obchodního modelu. Kritéria Leaping Bunny jsou praktická a komplexní.

Firmy musí dodržovat přísná kritéria Leaping Bunny, aby získaly licenci a také aby si ji udržely. Většina ostatních certifikací spočívá pouze v jednoduchém prohlášení společnosti, že své výrobky na zvířatech netestuje a toto tvrzení není nikterak ověřitelné. Tato prohlášení málokdy zohledňují jak konečné výrobky, tak jejich suroviny a přísady. Navíc tyto certifikace většinou nevyžadují po dodavatelích a výrobcích doložitelný závazek, že do budoucna nebudou používat složky, které se testují na zvířatech.

Program Leaping Bunny je jediným mezinárodním programem, který kontroluje, zda firmy provádějí, zadávají nebo se sami účastní testování na zvířatech. Kritéria Leaping Bunny jsou nad rámec zákonných požadavků a jedná se o jediný celosvětový program, který průběžně sleduje, zda firma dodržuje všechna kritéria po celou dobu působení licence.

Licence Leaping Bunny jsou udělovány v Evropě organizací Cruelty Free Europe. V USA a Kanadě je to organizace CCIC (The Coalition For Consumer Information On Cosmetics).

Ačkoli tyto programy jako sekundární kritérium mohou pokládat otázky týkající se testování na zvířatech, stejné informace by vaši společnost automaticky nekvalifikovaly pro schválení Leaping Bunny. Protože testování na zvířatech je naším jediným hlediskem, jsou naše postupy a otázky mnohem konkrétnější a komplexnější, aby bylo zajištěno, že bude zachycen jakýkoliv případ testování na zvířatech v jakékoli fázi vývoje výrobku.

Poplatek za licenci se stanovuje podle hrubého obratu kosmetických výrobků a/nebo čistících prostředků pro domácnost dané firmy. Tento poplatek přispívá na administrativní služby, náklady licenci loga Leaping Bunny a náklady za nezávislý audit.

Společnost je oprávněna používat logo Leaping Bunny, jakmile je plně schválena a licencovaná. Vše Vám bude důkladně vysvětleno ke konci schvalovacího procesu.

Ne, musíte si nezávisle zažádat o vlastní licenci, aby jste mohli logo Leaping Bunny používat. Leaping Bunny je registrovaná ochranná známka a licenci k používání loga mají pouze schválené společnosti.

Licence Leaping Bunny je nepřenosná a přestože výrobce může vyrábět výrobky, které má pod vlastní značkou licencované, jejich prodej pod jinou značkou vyžaduje vlastní licenci. Důvodem je, že jedním z hlavních kritérii Leaping Bunny je záruka netestování ve všech fázích dodavatelského řetězce. Nelicencovaná společnost neprochází pravidelným, nezávislým auditem, a nemůže tak dokázat, že všechny její výrobky jsou vyráběny v souladu s kritérii Leaping Bunny nezávisle na dodavateli a nelze vyloučit ani budoucí změnu dodavatele.

Schválení Leaping Bunny pro kosmetické výrobky se řídí definicí EU, která zahrnuje například přípravky pro péči o pleť, zuby a dutinu ústní, vlasovou kosmetiku, líčidla, tělové parfémy, přípravky pro péči a přípravky pro zvířata.

Leaping Bunny se vztahuje například na svíčky, vůně do interiéru, leštidla, odstraňovače vodního kamene, čističe odpadu, čistící ubrousky, dezinfekční prostředky, prostředky na mytí nádobí, prací prostředky, prostředky na čištění podlah, koberců, oken, trouby a další.

Prosím kontaktujte nás a my Vám pomůžeme určit, zda je váš výrobek způsobilí pro licenci Leaping Bunny.

Výrobek vlastní značky je vyrobený speciálně pro danou společnost a nese jeden z obchodních názvů této společnosti. Při žádosti o Leaping Bunny musí společnost uvést všechny své výrobky vlastní značky, protože neschvalujeme jednotlivé produktové řady či konkrétní položky. Společnosti musí také zajistit, aby všechny budoucí výrobky nadále splňovaly kritéria Leaping Bunny.

Ano, můžeme přijímat žádosti jak od stávajících, tak od nově založených podniků. Upozorňujeme, že pokud si chcete Leaping Bunny udržet, musíte začít podnikat do jednoho roku.

Audit probíhá do roka po udělení licence Leaping Bunny, dále jednou za dva až tři roky. Během auditu se kontrolují všechny dokumenty (deklarace ke všem výrobkům a surovinám od dodavatelů složek) – především jestli ke všem používaným složkám ve výrobcích existují příslušné dokumenty. V nich dodavatelé potvrzují, že složky nebyly po určitém datu (DUTZ) testovány na zvířatech. Společnost totiž může používat složky otestované na zvířatech před tímto datem, ale už ne po něm (téměř všechny složky byly někdy v minulosti na zvířatech testované). Kontrolovat se mohou i bezpečnostní listy, kde je napsané kdy a jak byla jaká složka otestovaná.